تبلیغات
4040E - یک عکس یادگاری و دیگر هیچ!
صفحه اول تماس با ما RSS                     قالب وبلاگ
  
4040E
آیا قرار است دست ایران در مذاکرات آینده از برگه‎های استراتژیک خالی شود!؟یک عکس یادگاری و دیگر هیچ! // توافقنامه قبلی تا 10 تیرماه 94 تمدید شد

از گفتگو با امریکا رفع تحریم حاصل نشد؛ تدبیری جدی برای رشد اقتصاد درون زا بکنید

راند پایانی از یکسال مذاکرات فشرده ایران و 1+5 با هدف عادی سازی پرونده هسته‎ای ایران و رفع کامل تحریم‎ها دقایقی پیش با حضور وزرای خارجه 7 کشور در وین پایان یافت، تا این گفتگوها به دلیل شرایط خاص و غیرقابل قبولی که امریکا در این مذاکرات پیش آورده بود، قرین به نتیجه نشود و توافقی جز تمدید هفت ماهه مذاکرات و قرائت یک بیانیه سیاسی حاصل این مدت طولانی مذاکره و گفتگو و البته اعتمادسازی یکطرفه نباشد.

دقایقی پیش منابع خبری داخلی و خارجی به نقل از وزاری خارجه حاضر در نشست هفت کشور اعلام کردند که تنها موردی که پس از هفت روز مذاکرات فشرده حاصل شده است توافق بر سر تمدید هفت ماهه توافقنامه‎ای بود که سوم آذر سال گذشته با عنوان برنامه مشترک اقدام به امضاء طرفین رسید.

این در حالی است که هنوز از جزئیات موارد گنجانده شده در قرارداد تمدید خبری منتشر نشده اما اخبار غیر رسمی حاکی از آزادسازی ماهیانه 700 میلیون دلار از منابع بلوکه شده ایران در قبال ادامه روند محدودسازی برنامه هسته‎ای ایران است.

به این ترتیب و عملا پس از تعطیلی دو ساله صنعت کشور، نه قرار است تحریمی برداشته شود و نه شرایط پرونده هسته‎ای عادی شود، بلکه آنچه در مقابل این اقدامات اعتمادساز ایران و از دست دادن بسیاری از برگ‎های برنده راهبردی نصیبش می‎شود، ماهیانه 700 میلیون دلار از پول‎های نفت خودش است که حتی به اندازه مبلغی که ماهیانه به عنوان یارانه به مردم ایران پرداخت می‎کند نیز نخواهد بود.

اینکه با وجود دورنمای تاریک رفع تحریم‎ها از سوی امریکا که به صراحت در نشست مسقط به ایران منتقل شده و روز گذشته نیز توسط اوباما بار دیگر بازگو شد، چرا مذاکره کنندگان ایرانی حاضر به ادامه روند موجود و تعطیلی عملی برنامه هسته‎ای ایران در مقابل هیچ شده‎اند، سوالی است که به نظر می‎رسد باید در روزهای آینده از سوی دولت به مردم پاسخ آن داده شود. و مهمتر از همه این موارد آنکه قرار است با روند فعلی محدودسازی برنامه هسته‎ای، تیم مذاکره کننده هفت ماه دیگر با کدام برگ برنده در مذاکرات حاضر شده و با طرف مقابل به معامله و گفتگو بپردازند، بعید است که هفت ماه دیگر با دستان خالی بتوان از پس 6 کشوری که همه ذخایر 20 درصد ایران را از دست در آورده‌اند و دیگر اجازه  غنی سازی 20 درصد را نیز نمی دهند بر آمد!

آنچه روشن است آن است که از گفتگو با امریکا و گره زدن دو سال برنامه هسته ای و اقتصاد کشور به این مذاکرات، چیزی حاصل نشده است، شاید دیگر وقت آن باشد که دولت فکری جدی برای کنار آمدن با شرایط تحریم و ایستادن بر روی پای خود بکند.

منبع: رجانیوز
برچسب ها: هیچ!، 1+5، مذاکرات، هسته‎ای، رفع کامل تحریم‎ها !!!، وین، محدودسازی برنامه هسته‎ای،
درباره وبلاگ
غیرت حق طلبی داشته باشیم

اگر عاشق حق نشوی، گاهی از اوقات بین حق و باطل را تشخیص نمی‌دهی و این مجازات کسانی است که حق را شناختند، اما عاشق آن نشدند. اگر از باطل نفرت نداشته باشی، گاهی از اوقات بین حق و باطل را تشخیص نمی‌دهی و این مجازات کسانی است که باطل را شناختند اما از آن نفرت پیدا نکردند. غیرت حق طلبی، آدم را در راه حق حفظ می‌کند.
bayanmanavi.ir
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
به نظر شما ؛ ربا ( " جنگ با خدا " ) تا چه اندازه مشکل و معضل اصلی و اساسی نظام اقتصادی حاکم بر جهان است؟
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

قالب وبلاگ

Reba.ir